4 sposoby wykorzystania nowej rzeczywistości, czyli jak Metaverse zmieni Twoją firmę na lepsze?

Kolejna ewolucja Internetu odbywa się na naszych oczach. Co ją wyróżnia? Wciągające wirtualne doświadczenia! Metaświat to także szansa dla firm, aby usprawnić wiele wewnętrznych procesów. Sprawdź cztery przykłady tego, jak możesz wykorzystać nową odsłonę Internetu w swoim biznesie.

No.1: Sprzedaż i marketing w Metaverse

W wirtualnym świecie marki mają wiele możliwości nawiązania kontaktu z klientami. Mogą to zrobić:

  • poprzez wciągające doświadczenia związane z marką;
  • ekskluzywne przedmioty kolekcjonerskie i treści marki (np. NFT);
  • możliwość testowania wirtualnych rozwiązań, które firma planuje udostępnić użytkownikom;
  • spersonalizowane produkty cyfrowe  – przykładem mogą być buty piłkarskie z inicjałami piłkarza np. RL9 (Robert Lewandowski) lub CR7 (Cristiano Ronaldo).

Planujesz wprowadzić firmę do Metaverse? Teraz jest najlepszy moment na eksperymentowanie z reklamą i marketingiem. Nie ważne, jak duża jest Twoja firma. Każdy się uczy, a błędy to lekcja dla wszystkich, którzy testują możliwości metaświata.

Kolekcjonerskie NFT od Nike i Coca-Coli

Dwie dobrze znane korporacje z USA zaproponowały kolekcjonerskie NFT. Coca-Cola stworzyła kolekcję „Masterpiece”. W jej ramach pojawiły się znane obrazy, takie jak „Krzyk” czy „Dziewczyna z perłą”, które znalazły się na kultowych butelkach Coca-Coli.

Obejrzyj spot Coca-Cola Masterpiece

Źródło: Coca-Cola


NFT, czyli Niewymienialny Token (ang. Non-Funible Token)

Jest to unikatowa, cyfrowa jednostka oparta na architekturze blockchain. Innymi słowy, to odpowiednik tradycyjnych przedmiotów kolekcjonerskich, jak np. karty kolekcjonerskie (ze sportowcami lub Pokemonami), obrazy lub rzeźby, które mają swoją wartość ze względu na swoją unikalność i autentyczność. Leonardo da Vinci namalował tylko jedną Mona Lisę.


Nike to popularny producent obuwia i odzieży, który stworzył .Swoosh NFT, czyli pierwsze cyfrowe sneakersy. Kolekcja „Our Force 1” będzie składać się z wielu modeli wirtualnych butów Nike Air Force 1. W ramach OF1 pojawią się wirtualne sneakersy NFT Polygon, które powstały po to, aby oddać cześć kultowym Nike Air Force 1, zaprojektowanym 41 lat temu.

Swoją drogą warto zwrócić uwagę na sposób komunikacji Nike – „This is Our Force 1”. To już nie „idealne buty dla Ciebie”, ale „nasze buty”. Firma staje się partnerem, wręcz kumplem, który może Ci załatwić buty, o jakich marzysz. Tak najpewniej będzie ewoluować komunikacja z klientami w metaświecie, choć pewnie i poza nim.

Inne możliwości promocji firmy w metaświecie

W Metaverse możesz reklamować się na billboardach. Opcjonalnie skonfiguruj przestrzeń handlową lub markową w cyfrowym świecie i zachęcaj do odwiedzin. Pomyśl o wciągającej grze z motywem marki. W taki sposób swoje usługi promuje ING. Ponadto możesz stworzyć lub zasponsorować wydarzenia i koncerty w Metaverse, a także współpracować z wpływowymi osobami i ambasadorami marki w zupełnie nowy sposób.

Źródło: Screen Youtube.com/ING Polska

Płatności w Metaverse 

Nie musisz zachęcać użytkowników do odwiedzin Twojego sklepu lub platformy w metaświecie, po to, by za chwilę odsyłać go do swojego e-sklepu, aby tam zapłacił za zakupy. W wirtualnym świecie także można pobierać płatności. Dotyczy to zarówno walut FIAT (np. USD, GBP, PLN), jak i w kryptowalut. W tym drugim wypadku użytkownicy  mogą zapłacić za towary i usługi ze swojego cyfrowego portfela.


Ciekawostka

Pizzeria Dominos umożliwia swoim klientom składanie zamówień w Decentralandzie. Jest to kolejny kanał komunikacji z użytkownikami. Najważniejsze – prawdziwa ciepła i pachnąca pizza dotrze pod Twoje drzwi.

Podobne rozwiązanie planuje wdrożyć McDonalds.


No.2: Zapewnij obsługę klienta w Metaverse

Wyobraź sobie, że jedziesz do sklepu meblowego po szafkę nocną. Przyjmijmy, że wybrałeś wariant „zrób to sam”, czyli mebel dostajesz w częściach. Brak instrukcji lub niejasne opisy mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić pracę. Czasami po prostu bywa trudno, ale żyjemy w epoce informacji i na pewno sobie z tym poradzisz. Film na YouTube z pewnością będzie pomocny, ale nowe technologie proponują inne rozwiązania.

W Metaverse instrukcja może być czymś więcej niż kawałkiem papieru z rysunkami. To produkt, który pomoże Ci złożyć i skonfigurować produkt przy pomocy prezentacji produktów 3D w rzeczywistości wirtualnej (VR). Przydatna będzie także technologia rzeczywistości rozszerzonej (AR). Dzięki niej można nałożyć konkretny krok z instrukcji na produkt w świecie realnym za pośrednictwem Twojego smartfona, aby kontynuować jego budowę.

Serwis w Metaverse, czyli „napraw to sam”

Załóżmy, że produkujesz i serwisujesz czajniki. W metaświecie masz zdalny personel, który przy pomocy łącza wideo w czasie rzeczywistym zdiagnozuje problem i zaproponuje jego rozwiązanie. W przypadku niewielkich awarii serwisanci mogą wydawać instrukcje wzbogacone o AR. Dzięki nim klient samodzielnie rozwiąże problem, bez konieczności odsyłania produktu. Dla firm to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy.

Wirtualna obsługa klienta wspierana AI

Sztuczna inteligencja stale się rozwija i znajduje zastosowanie w różnych obszarach gospodarki, również w obsłudze klienta. Chatboty AI lub pracownicy obsługi klienta mogą stać się wirtualnymi awatarami, z którymi Twoi klienci będą mogli porozmawiać. W ten sposób będziesz budować silniejsze relacje z klientami, a przy okazji zapewnisz bardziej spersonalizowane i wciągające doświadczenia.

No.3: Zanurz się w swojej pracy dzięki Metaverse

Dla wielu osób home office to wymarzona sytuacja. Niestety część osób nadużywa tej formy, a jeszcze inna grupa nie lubi jej ze względu na ograniczone możliwości komunikacji. W końcu trudno siedzieć pół dnia na Zoomie, aby pracować i rozmawiać, na wzór analogicznej sytuacji w biurze.

W środowisku międzynarodowym trudno zaprosić wszystkich do jednego biura. W Metaverse możesz spotkać się nie tylko z członkami Twojego zespołu, ale osobami z całej firmy. Umożliwia to pracę nad projektem w jednym wirtualnym biurze, fabryce, pracowni, ale przy pomocy pracowników rozsianych po całym globie. Nie musi to być cukierkowy wirtualny świat, o czym napisałem w artykule: Kolorowy jak M&M’s nie oznacza, że to wyłącznie „zabawka” dla dzieci. Jednak czy Metaverse może wyglądać poważniej i bardziej naturalnie?

Źródło: Midjourney

Wirtualne biuro lub fabryka na silniku Unreal Engine 5

Technologia umożliwia zbudowanie biura, ale niekoniecznie na wzór istniejących budynków w rzeczywistości. Jeśli bardzo Ci zależy na odwzorowaniu siedziby, to pomoże w tym narzędzie Matterport, w którym stworzysz cyfrowego bliźniaka. Sprawdzi się on także w przypadku przemysłowego metaświata (Industrial Metaverse). Możesz w nim testować nowe produkty lub spróbować zoptymalizować produkcję i sprawdzić efekty, zanim podejmiesz się wdrożenia w realnym świecie.

No.4 Usprawnij procesy HR w firmie

Wyobraź sobie, że nie musisz zapraszać kandydatów na rekrutację, a pracowników na wdrożenia i szkolenia do firmy. Wszystkie te czynności zrealizujesz w metaświecie. Przykładem może być BBH Singapore. Jest to agencja kreatywna, która otworzyła swoje wirtualne biuro, aby zorganizować targi pracy. Podobne rozwiązanie w Polsce zrealizował PKO Bank Polski, który także stworzył Pierwsze Wirtualne Targi Pracy w naszym kraju.

Firma Accenture wdraża pracowników przy użyciu Metaverse. Pierwszego dnia nowe osoby zakładają gogle VR, a ukierunkowanie doświadczeń umożliwia im naukę i nawiązywanie kontaktów ze współpracownikami. Wszystko to bez rozpraszania uwagi, co zdarza się zarówno w miejscu pracy, jak i w domu.

Źródło: Midjourney

Szkolenia i edukacja mogą być bardziej wciągające. Duży potencjał widać w VR, które może zapewnić wysoki poziom immersji i doświadczeń. Dla przykładu symulacja trudnego klienta w sklepie czy radzenie sobie z sytuacjami awaryjnymi i niebezpiecznymi, bez faktycznego ryzyka, to znaczna korzyść dla firmy i pracownika. Trudno przewidzieć pewne zachowania w sytuacjach skrajnych. Natomiast wirtualny świat może pomóc wypracować pożądaną postawę, która pomoże uporać się z wyzwaniami, gdy te będą miały miejsce w rzeczywistości.

Z kolei AR umożliwia wykorzystanie instrukcji wizualnych i prowadzenia pracowników przez określone działania. W ten sposób można zbudować lub naprawić maszynę czy urządzenie, ale także samodzielnie złożyć meble. Narzędzia cyfrowe mogą pomóc w uniknięciu błędów, a ewentualne potknięcia będą obarczone niskim ryzykiem. Pozwala to firmom ograniczyć koszty i przetestować rozwiązania przed ich wprowadzeniem do użytku.

Czy Metaverse zmieni Twoją firmę?

Na początku ery Internetu nie brakowało sceptyków tej technologii. Dzisiaj to dla wielu podmiotów podstawowe miejsce prowadzenia biznesu, które przynosi największe dochody. Nowy Internet, czyli Metaverse to kolejny krok w rozwoju technologii, ale także nowy kanał, którym można dotrzeć do potencjalnych klientów.

Obecnie metaświat to wiele różnych wysepek rozsianych po wielkim oceanie. Z czasem powstaną pomiędzy nimi mosty, które ułatwią przenoszenie np. cyfrowych dóbr pomiędzy różnymi światami. Trudno przewidzieć, jak potoczą się losy wirtualnego świata. Pewne jest, że to narzędzie, które już dzisiaj pomaga firmom (cyfrowe bliźniaki) i coraz śmielej wykorzystywane jest w kontaktach z klientami. Zanurz się w Metaverse i sprawdź swoje pomysły na poligonie doświadczalnym. Masz szansę zdobyć unikalne kompetencje i przewagę konkurencyjną, którą zmonetyzujesz. 

Źródło: Forbes