IoT i Metaverse – fuzja technologii z korzyścią dla biznesu

Jeśli choć raz widziałeś film z serii „Szybcy i Wściekli” to z pewnością widziałeś, jak kierowcy wciskali przycisk, który uwalniał nitro i przyspieszał samochód. Sztuczna inteligencja ma szansę być swego rodzaju boostem. Przyspieszenie już widać, ale nie tylko za sprawą AI, ale także innych technologii. 

W artykule przyjrzymy się jakie korzyści dla biznesu przynosi przecięcie się dwóch światów: Internetu Rzeczy (IoT) i Metaverse. Sprawdzimy, jakie znaczenie mają dane IoT w kontekście metaświata. Przybliżymy także, branże, w których można wykorzystać fuzję tytułowych narzędzi. Ready, steady, go!

Słowem wstępu: Czym jest Internet rzeczy (IoT)?

Internet of Things to sieć fizycznych obiektów, „rzeczy”, które są wyposażane w czujniki, oprogramowanie i technologie umożliwiające połączenie i wymianę danych przez Internet z innymi urządzeniami i systemami. Tego rodzaju współdziałanie obejmuje zarówno codzienne przedmioty domowe, jak i zaawansowane narzędzia przemysłowe.

Źródło: Walle-3

Firma Oracle podaje, że w 2020 roku było ze sobą połączonych 10 miliardów urządzeń, a w 2025 r. będzie to aż 22 miliardy. Inteligentne domy, autonomiczne samochody czy cyfrowe bliźniaki to obszary, które ułatwią codzienne życie, ale także zwiększyć potencjał prowadzonego biznesu, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Metaverse w kontekście IoT

Metaświat w kontekście Internetu rzeczy to wielka wirtualna przestrzeń, do której trafiają, i która łączy dane ze świata rzeczywistego, z urządzeń IoT. Można to porównać do przeniesienia prawdziwego świata do Internetu, gdzie łączą się rzeczy materialne z tym, co wirtualne, żeby stworzyć jedno spójne środowisko.

Dzięki czujnikom urządzenia IoT zbierają dane ze świata rzeczywistego, a następnie przekazują je do wirtualnego świata, tworząc symulację. Zewnętrzne sprzęty pomiarowe to oczy i uszy Metaverse, które dostarczają dane. 


Przykład

Czujniki rozlokowane w mieście przesyłają do symulacji w Metaverse dane o natężeniu ruchu ulicznego, pogodzie czy zanieczyszczeniach powietrza. Dzięki temu wirtualne środowisko odzwierciedli to, co dzieje się w prawdziwym świecie. 

Co więcej, w cyfrowym odbiciu można dodatkowo zmieniać parametry i obserwować, jak mogłyby one wpłynąć na rzeczywistość. W ten sposób można zoptymalizować natężenie ruchu, chociażby przez skrócenie lub wydłużenie czasu trwania świateł ulicznych. Podobne rozwiązania sprawdzają się również m.in. w produkcji i handlu.


Zadaniem metaświata jest ulepszenie danych poprzez stworzenie wirtualnej warstwy do analizy. Pozwala to lepiej zrozumieć informacje i podejmować decyzje w sposób zaangażowany. Dzięki fuzji IoT i Metaverse oba narzędzia stają się bardziej wszechstronne.

Rola danych IoT w kreowaniu Metaverse

  • Środowisko pełne życia: Zewnętrzne dane pochodzące z IoT sprawiają, że metaświat stale ewoluuje, nawet w czasie rzeczywistym. Sprawia to, że zmiany w realnym świecie, jak np. ruch na drogach czy pogoda, mają odzwierciedlenie w wirtualnej przestrzeni. Dzięki temu powstaje środowisko pełne życia, które reaguje na zmiany.
  • Realizm i immersja (zanurzenie): Dane pochodzące z IoT dodają realizmu i zapewniają głębie Metaverse, uwzględniając rzeczywistość. Sprawia to, że wirtualne doznania stają się bardziej autentyczne.
  • Wnioski z danych: Ogromne ilości danych z urządzeń IoT poszerzają możliwości analityczne Metaverse. To bezcenne informacje dla firm i osób prywatnych, które umożliwiają podejmowanie lepszych strategicznych decyzji i planowanie przyszłych działań na podstawie tych analiz.
  • Ulepszona interakcja z użytkownikiem: Metaverse wykorzystuje dane z IoT, co umożliwia użytkownikom ingerowanie w elementy wirtualne. Umożliwia im to pogłębienie doświadczeń, czyniąc je bardziej angażujące i znaczące.

Fuzja Internetu rzeczy i Metaverse w biznesie

Poniżej przygotowaliśmy opisy czterech różnych obszarów zastosowania wspólnego zastosowania IoT i metaświata. Najpewniej zastosowań jest więcej i będą pojawiać się kolejne. Być może już dziś znajdziesz coś dla swojej firmy i poprawisz jakość decyzyjności, szybkość lub jakość pracy.

Opieka zdrowotna

Internet rzeczy i Metaverse rewolucjonizują opiekę nad pacjentami, obszar szkoleń, a także badania medyczne.

  1. Wirtualne szkolenia medyczne: Personel medyczny uczestniczy w realistycznych sesjach szkoleniowych w wirtualnej rzeczywistości, gdzie dane z IoT odzwierciedlają stan pacjentów. Jest to angażujące szkolenie, które wzmacnia umiejętność podejmowania decyzji.
  2. Zdalny monitoring pacjentów: Sprzęty IoT gromadzą dane o zdrowiu pacjentów, a następnei przesyłają je do Metaverse. W ten sposób może powstać Twój cyfrowy klon, który ułatwi opiekunom zdalny monitoring Twojego zdrowia. Umożliwia to szybszą interwencję i zwiększa szanse na ratunek.
  3. Symulacje medyczne: Naukowcy mogą wykorzystywać Metaverse do symulacji i analiz złożonych scenariuszy medycznych. Integracja z IoT zapewnia dokładniejsze monitorowanie i modelowanie różnych schorzeń, co przekłada się na szybsze postępy w badaniach.

Źródło: Walle-3

Smart city, czyli inteligentne miasta

Jeśli grałeś/grałaś w Age of Empires, Cities Skylines czy Civilization to tak naprawdę już wiesz, jak wygląda połączenie IoT i Metaverse w kontekście realnych miast.

  1. Symulacja miasta: Wirtualne kopie miast na bazie ralnych danych IoT i narzędzi w Metaverse, które będą wpływały na zmianę poszczególnych parametrów, ułatwi pracę urbanistom. Będą mogli oni testować różne scenariusze ruchu ulicznego, zużycia energii czy wpływu na otaczające nas środowisko, aby je zoptymalizować.
  2. Zaangażowanie społeczne: Wirtualny świat ułatwia zaangażowanie społeczności poprzez wizualizację proponowanych zmian w przestrzeni miejskiej. Dzięki temu obywatele mogą obejrzeć projekty w cyfrowym świecie, a nawet poznać wpływ, np. budowy nieruchomości mieszkalnej na intensywność ruchu w danej dzielnicy. W ten sposób można mierzyć także inne parametry i decydować o rozpoczęciu projektu lub braku zgody na jego rozpoczęcie.
  3. Monitoring w czasie rzeczywistym: Transfer danych o aktualnym ruchu ulicznym, jakości powietrza, zarządzaniu odpadami czy zużyciem energii umożliwia kompleksową analizę. Na podstawie jej wyników można wspierać rozwój obszarów miejskich opartych na danych.

Nauka i szkolenia w atrakcyjnej formie

  1. Wirtualne lekcje: Fajnie jest wyjść ze znajomymi z roku na kawę lub coś zjeść. Niemniej nie każdy może sobie pozwolić, np. aby mieszkać w innym mieście i studiować dziennie. Odtworzenie realnych warunków za pomocą IoT pomoże uczniom przenieść się na wirtualny odpowiednik sali wykładowej. Co więcej, może to być zupełnie inna, specjalnie do tego celu stworzona przestrzeń, która ułatwi interakcję, ale także zrozumienie omawianego zagadnienia.
  2. Symulacje w praktyce: Operacja na otwartym sercu, biopsja czy obsługa maszyny mogą być bardzo trudne do przećwiczenia w realnych warunkach. Jest to możliwe, ale ewentualne błędy mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. Bazując na realnych danych, możesz w wirtualnym świecie wielokrotnie odtwarzać symulacje np. zabiegu przeszczepu serca. W ten sposób ewentualne błędy to cenne lekcje, których można uniknąć na żywym organizmie.
  3. Rozwój zawodowy: Metaverse wspiera programy szkoleniowe, umożliwiając symulacje realnych sytuacji zawodowych. Dane z IoT gwarantują, że środowisko szkoleniowe odzwierciedla rzeczywiste wyzwania zawodowe.

Biznes i handel

  1. Zakupy w wirtualnej rzeczywistości: Sprzedawcy tworzą wirtualne sklepy w Metaverse, aby pokazywać w czasie rzeczywistym dostępność produktów, opinie klientów i spersonalizowane propozycje. Co więcej, technologia umożliwia hiperpersonalizację produktów dla każdego klienta. W efekcie zwiększa się współczynnik konwersji, czyli rośnie sprzedaż.
  2. Zarządzanie łańcuchami dostaw: Dane o rzeczywistym łańcuchu danych trafiają do Metaverse, a to umożliwia optymalizację zarządzania zapasami, śledzenie przesyłek i lepsze przewidywanie zapotrzebowania.
  3. Marketing interaktywny: Metaverse to platforma, która umożliwia immersję, czyli zanurzenie się w wirtualny świat na niespotykanym dotychczas poziomie. Firmy używają danych, aby stworzyć dopasowane wirtualne kampanie i dostarczając spersonalizowane interakcje z klientami.

Co wpływa na skuteczność fuzji Internetu rzeczy i Metaverse?

Obecnie istnieją obszary, które tworzą podwaliny pod nowe technologie. Niemniej zdarza się, że są one niekompletne i wymagają modyfikacji, ale te sukcesywnie się pojawiają i poprawiają integrację różnych rozwiązań. Czego potrzebuje IoT i Metaverse, aby w pełni wykorzystać swój potencjał?

  • Sieci 5G: Powszechny dostęp do sieci 5G poprawi szybkość komunikacji i transferu danych pomiędzy urządzeniami IoT i metaświatem. Niewielkie opóźnienia i duże prędkości połączeń zapewnią płynne i natychmiastowe integracje w czasie rzeczywistym. Dzięki temu wirtualne doświadczenia staną się bardziej responsywne.
  • Przetwarzanie brzegowe: Technologia zmniejszy opóźnienia, gdyż dane będą przetwarzane bliżej ich źródła. Zapewni to szybsze podejmowanie decyzji i zwiększy wydajność wirtualnych doświadczeń, szczególnie tam, gdzie ważne są dane w czasie rzeczywistym.
  • Sztuczna inteligencja (AI): Algorytmy sztucznej inteligencji odegrają kluczową rolę w analizowaniu ogromnych ilości danych z urządzeń IoT. W Metaverse, dzięki personalizacji opartej na AI, użytkownicy doświadczą bardziej angażujących i dopasowanych do siebie doświadczeń.
  • Rozszerzona rzeczywistość (XR): Rozwój technologii XR, do których zalicza się rozszerzona rzeczywistość (AR), wirtualna rzeczywistość (VR) i mieszana rzeczywistość, ulepszy doświadczenia Metaverse bazujące na IoT. Obie technologie zacierają granice między światem rzeczywistym a wirtualnym, co przekłada się na bardziej zróżnicowane i interaktywne środowisko dla użytkowników.

Źródło: Walle-3

Główne korzyści z ewolucji doświadczeń Metaverse bazujących na Internecie rzeczy

Dane Internetu rzeczy są kluczowe dla stworzenia w pełni spersonalizowanych doświadczeń, w Metaverse. Wirtualne światy będą reagować dynamiczne na indywidualne preferencje i zachowania, zapewniając użytkownikom spersonalizowane i angażujące integracje w czasie rzeczywistym.

Rozwój metaświata sprawi, że będzie się on charakteryzował łatwą integracją na różnych platformach i urządzeniach. Dzięki temu użytkownicy będą mogli swobodnie się przemieszczać pomiędzy światem fizycznym a wirtualnym, dzięki narzędziom, które zapewnią spójne doznania.

Wraz z rozwojem IoT i Metaverse, priorytetem stanie się ochrona danych. Zaawansowane technologie kryptograficzne, bezpieczne protokoły komunikacyjne i solidna weryfikacja tożsamości to kluczowe obszary dla ochrony informacji użytkowników.

Metaverse może być atrakcyjną platformą dla rozległych wirtualnych gospodarek. W tych światach transakcje będą bazowały na danych z IoT i wykorzystywały technologię blockchain. Będzie to obejmować wirtualne giełdy aktywów, cyfrowe waluty i bezpieczne rynki transakcji.

IoT i Metaverse w Twoim domu, firmie i mieście

Wyobraź sobie, że możesz optymalizować działanie swojej firmy, dojazd z dziećmi do szkoły, drogę po zakupy i inne obszary swojej codzienności na bazie danych. W wielu przypadkach poprawi to efektywność działań, skróci czas realizacji części zadań i realnie wpłynie na wynik finansowy przedsiębiorstw. Warto więc obserwować rozwój IoT, Metaverse, a także fuzję obu tych narzędzi.

Źródło: Blockchainmagazine