Mastercard przygotował raport pt. „Poland Meets Metaverse”, w którym przeczytać można, że np. tylko 11% polskich konsumentów wie, co oznacza termin „Metaverse”. Co więcej, zaledwie ⅓ badanych w ogóle o nim słyszała. Jakie jeszcze ciekawostki znajdziemy w badaniu?
Wirtualny świat to głównie rozrywka
Mastercard zauważa, że dla 56% badanych popularność wybranych wirtualnych światów wynika z możliwości zrelaksowania się i oderwania od rzeczywistości. W przypadku graczy ten odsetek wynosi 66%.
Źródło: Dalle-3
Wyzwania na drodze rozwoju Metaverse
Autorzy raportu zwracają uwagę, że aby meta świat był bardziej przystępny dla użytkowników i żeby użytkownicy korzystali z niego codziennie, trzeba rozwiązań kilka problemów. Najważniejszym wydaje się średnia prędkość internetu. Powinna się ona zwiększyć, aby móc swobodnie i płynnie korzystać z uroków metaświata.
Wśród ankietowanych pojawiały się głosy osób, które miały problemy z błędnikiem, co było spowodowane użytkowaniem gogli VR. W efekcie niektórzy badani przerywali sesję po kilkudziesięciu minutach interakcji z zestawem słuchawkowym.
Część badanych zauważyła, że w ograniczonej przestrzeni, czyli np. w małych mieszkaniach, może być zbyt mało miejsca, aby swobodnie realizować programy treningowe związane z aktywnością fizyczną.
Entuzjazm wśród respondentów
Wśród ankietowanych, aż 60% zadeklarowało, że jest entuzjastycznie nastawionych do interakcji z markami w metaświecie. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na zaangażowanie użytkowników. Autorzy raportu zauważają, że będzie ono w dużej mierze zależeć od tego, jak zaprojektowane będą punkty styku z klientami.
Przykład
Wyobraź sobie, że zanim kupisz bilety lotnicze, możesz obejrzeć wnętrze samolotu, którym masz lecieć. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję co do miejsca i klasy, w której chcesz lecieć.
Źródło: Dalle-3
Metaverse ma zastosowanie już w 30 branżach
Jednym z obszarów, w którym koncepcja metaświata znalazła zastosowanie, jest bankowość. Mowa zarówno o instytucjach finansowych za granicą, jak i w Polsce.
Wśród ankietowanych Polek i Polaków najczęściej pojawiały się trzy zastosowania bankowości w Metaverse:
- możliwość poznania oferty banku (65%);
- skorzystanie z doradztwa dotyczącego oszczędzania i inwestowania (64%);
- możliwość złożenia reklamacji (58%).
W wynikach badań wysoko oceniona została możliwość edukacji finansowej w metaświecie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Co więcej, ok. 10% klientów banków byłoby gotowych korzystać z Metaverse, jako głównego kanału komunikacji z instytucją finansową.
Dokąd zmierza Metaverse?
Istotne ograniczenia techniczne i regulacje prawne, a w zasadzie ich brak, sprawiają, że rozwój metaświata może być utrudniony. Nie brakuje jednak analiz, które pokazują, że perspektywy rozwoju rynku zakładają od 33,8% do 42,5% CAGR, czyli skumulowany roczny wskaźnik wzrostu do 2030 roku. Oznacza to, że do końca dekady rynek Metaverse będzie wart od 627 miliardów dolarów do 788 miliardów dolarów.
Prawdopodobnie jesteśmy na początku drogi w rozwoju metaświata. Pojawiające wyzwania są naturalną koleją rzeczy. Kwestią do rozważenia jest to, jak duży postęp technologiczny musi się pojawić, aby zrealizować ideę Metaverse.
Raport o rozwoju rynku Metaverse – 33,8% CAGR.
Raport o rozwoju rynku Metaverse – 42,5% CAGR.
Źródło: Mastercard.pl