PKO Bank Polski zwyciężył w plebiscycie Global Retail Banking Innovation Awards 2023 w kategorii „Outstanding Customer Relations & Brand Engagement Initiative”. Jury zwróciło uwagę na aktywność i budowanie społeczności banku w Metaverse, a w szczególności na organizację Wirtualnych Targów Pracy #PKOBankTalentów i prowadzone działania marketingowe.
Uzasadnienie nagrody dla PKO BP
Organizatorzy konkursu zwrócili uwagę na innowacyjne podejście przy organizacji Wirtualnych Targów Pracy i działania marketingowe, które angażują użytkowników platform Metaverse wokół marki PKO BP.
Wyniki plebiscytu ogłoszono 19 października na uroczystej gali w Singapurze. Polski bank pokonał 530 projektów zgłoszonych przez 190 banków z całego świata.
Początki PKO BP w Metaverse
Artur Kurcweil, wiceprezes PKO Banku Polskiego, który nadzoruje Obszar Technologii, wspomniał, że w ubiegłym roku bank uruchomił wirtualną Rotundę, czyli cyfrowy odpowiednik charakterystycznej placówki w Warszawie. Kurcweil przypomniał, że projekt był cyfrowym laboratorium, który miał sprawić, aby bank pojawił się w Metaverse. Głównym celem tych działań było określenie, jaką wartość dodaną bank może wnieść do tej przestrzeni, a jednocześnie, jak wykorzystać swoją obecność w metaświecie.
Źródło: YouTube / PKOBP
Artur Kurcweil: „Dziś jesteśmy bogatsi o bezcenną wiedzę i rozwiązania, które zbliżają nas do kolejnego kroku – pojawienia się na platformach gamingowych oraz budowania rozwiązań bazujących na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.
Chcemy być liderem metabankowości w naszym regionie i jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu innowacyjnemu podejściu w przyszłości Metawers będzie dla nas ważnym kanałem komunikacji z młodymi klientami”.
Pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych na świecie – Wirtualne Targi Pracy
Nowy wymiar rekrutacji. Tak w skrócie można powiedzieć o majowym wydarzeniu zorganizowanym przez bank. Targi były skierowane do osób, które wchodzą na rynek pracy i dla tych z większym bagażem doświadczeń. Oferty pracy czekały na specjalistów z obszarów:
- IT;
- Data Science;
- Big Data;
- Sprzedaży;
- Obsługi Klienta;
- UX;
- Ryzyka;
- Operacji.
Uczestnicy targów mogli skorzystać z porad dotyczących budowania ścieżki kariery na bazie kompetencji przyszłości. Pojawiły się także wskazówki dotyczące stworzenia dobrego CV, przygotowania się do rozmowy rekrutacyjnej, a nawet zrobienia dobrego pierwszego wrażenia. Aktywni użytkownicy otrzymali możliwość umówienia się na indywidualną rozmowę z bankowymi rekruterami.
Źródło: Decentraland / PKOBP
„W PKO Banku Polskim stale poszukujemy nowych form kontaktu z osobami zainteresowanymi pracą w banku i dlatego zdecydowaliśmy się przetestować możliwości, jakie daje w tym zakresie świat Metawers. Zorganizowaliśmy w pełni wirtualne targi pracy, które zakończyły się wielkim sukcesem” – zaznacza Jolanta Wiewióra, dyrektor Pionu Relacji z pracownikami w PKO Banku Polskim.
Cyfrowe laboratorium PKO BP w Metaverse
Wirtualna Rotunda pojawiła się w metaświecie, w 2022 roku i dostępna jest na platformie Decentraland. Bank testuje różne formy zaangażowania użytkowników w cyfrowym świecie i buduje swoje know-how.
Użytkownicy, którzy zdecydują się odwiedzić placówkę banku w Metaverse, mogą to zrobić o dowolnej porze dnia lub nocy. We wnętrzu znajdują się galerie polskiej sztuki współczesnej ze zbiorów PKO Banku Polskiego, a także wystawę poświęconą historii banku.
Warto zaznaczyć, że pojawia się także element grywalizacji, który wprowadza możliwość znajdywania i zbierania cyfrowych kropek, które są umieszczone w różnych miejscach Rotundy.
PKO BP to lider wśród banków w Polsce pod względem zaangażowania w Metaverse. Fani nowych technologii mają możliwość śledzenia rozwoju tej instytucji w metaświecie.
Źródło: PKO BP