Cięcie kosztów, zwolnienia, a nawet uszczuplenie kadry z Reality Labs, komórki, która wdraża projekt Metaverse, nie pomogły Meta w osiągnięciu zadowalających wyników finansowych. Dane za trzeci kwartał nie napawają optymizmem i w krótkim terminie mogą negatywnie wpłynąć na akcje Meta. Czy jest się czym przejmować?
Dobre złego początki
Metaverse po ogłoszeniu projektu stworzenia wirtualnego świata przez Marka Zuckerberga stało się buzzwordem. Media odmieniały to słowo przez wszystkie przypadki, aż do czasu, gdy niespełna rok temu pojawił się ChatGPT. Zepchnął on metaświat na dalszy plan, ale w siedzibie Meta projekt Metaverse, ani na chwilę nie stracił priorytetu.
Wodą na młyn dla osób, które nie widzą sensu w Metaverse, są wyniki spółki Meta. Od 2019 r. projekt kosztował firmę 46,5 miliardów USD. Wydatki z tym związane nie są przedstawiane, jako inwestycja, a jako strata. W końcu chwytliwe hasła mają większą klikalność niż nudne finansowe terminy. Cóż, taka rzeczywistość.
Inwestycja a strata
Warto zaznaczyć, że inwestycja i strata to dwie różne rzeczy. Inwestycje to aktywa nabywane w celu uzyskania korzyści ekonomicznych, które są efektem przyrostu ich wartości, uzyskania odsetek, dywidend lub innych źródeł w tym także transakcji handlowych.
Posłużę się przykładem Lotto. Choć to gra hazardowa to mechanizm działania uda się prosto wyjaśnić. Kupujesz kupon np. JackPota za 12 złotych. To jest Twoja inwestycja do momentu losowania. Jeśli trafisz liczby, które pokryją wydatek i dadzą „zarobić”, to jesteś na plus. Jeśli nie ponosisz stratę w wyniku nieudanej inwestycji.
Encyklopedia Zarządzania informuje, że „strata jest to zmniejszenie korzyści ekonomicznych o określone wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów lub zwiększenia zobowiązań i rezerw, co prowadzi do zmniejszenia kapitału lub wzrostu jego niedoboru”.
Innymi słowy, jeśli Meta wyłoży się na projekcie Metaverse, to zainwestowane pieniądze przepadną, a projekt przyniesie stratę. Na razie Zuckerberga stać na to, aby inwestować środki w nierentowny biznes, czyli taki, który nie przynosi zysków pokrywających straty.
Skala inwestycji Meta w Metaverse jest ogromna
Wielkie liczby zawsze robią wrażenie. Wyobraź sobie, ile potrafi kosztować takie przedsięwzięcie? Co więcej, ile jeszcze środków trzeba będzie przeznaczyć, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Na razie trudno przewidzieć, ale dotychczasowe wydatki Meta można do czegoś porównać, aby lepiej zobrazować skalę projektu.
Wydatki Meta w kwocie 46,5 mld USD to więcej niż przychody Best Buty, czyli firmy, która znajduje się na 94. miejscu na liście Fortune 100. Jest to kwota wyższa niż łączne przychody giganta farmaceutycznego Bristol-Myers Squibb i United Airlines.
Trzeba jasno powiedzieć, że Mark Zuckerberg wydaje ogromne pieniądze na stworzenie Metaverse bez gwarancji powodzenia. W sumie, jak każdy, kto odważył się wyjść poza schemat i stworzyć coś, co pozytywnie wpłynęło na ludzkość. Pytanie, czy metaświat zrewolucjonizuje interakcje online, czy trafi na śmietnisko nieudanych projektów?
Źródło: Meta