TripAdvisor zachęca: „Wypróbuj, zanim kupisz”. Jak? Dzięki Metaverse!

TripAdvisor to największa na świecie platforma turystyczna, która co miesiąc pomaga 463 milionom osób w optymalnym wykorzystaniu podróży. Jeszcze w tym roku firma planuje udostępnić usługę Metaverse. Jaki jest pomysł na zastosowanie metaświata w branży turystycznej?

TripAdvisor w Metaverse

Zarządzający TripAdvisor wpadli na pomysł, aby użytkownicy mogli odwiedzić wirtualne atrakcje w takich miejscach jak Nowy Jork, Paryż, Dubaj, Chicago czy Atlantis Paradise Island na Bahamach, zanim zarezerwują wycieczkę.

Podróżowanie po całym świecie, podróżowanie po swoim podwórku lub podróżowanie po kraju, cokolwiek by to nie było, to jedna z najdroższych rzeczy, jakie można kupić bez wcześniejszego wypróbowania

– powiedział Adam Ochman, globalny dyrektor ds. rozwiązań marketingowych w serwisie Tripadvisor. 

Ochman powiedział także, że:

[Chodzi] o demokratyzację podróży i zapewnienie naszej społeczności… możliwości wypróbowania przed zakupem i doświadczenia w zaciszu własnego domu, gdy marzysz, planujesz i aspirujesz.

Wirtualny spacer w cyfrowym bliźniaku po najważniejszych atrakcjach turystycznych, a może nawet całym mieście, to ciekawy pomysł. W ten sposób sprawdzisz, czy aby na pewno chcesz odwiedzić dane miejsce lub atrakcję, zanim zarezerwujesz wycieczkę. 

Sama opcja wirtualnego spaceru jest interesująca. Dotychczas wiele osób wykorzystywało Mapy Google, aby rozejrzeć się po wakacyjnym lub zimowym kurorcie. Technologia, którą proponuje TripAdvisor ma być bardziej atrakcyjna od map i pomóc użytkownikom w podjęciu decyzji. Swoją drogą dobrze wiedzieć, gdzie znaleźć odpowiednik Żabki w pobliżu kwatery lub hotelu. 

Technologię dla TripAdvisor dostarczy MeetKai 

W Las Vegas odbywają się Consumer Electronics Show (CES), czyli największe na świecie targi elektroniki użytkowej. Wśród wystawców jest MeetKai, przedsiębiorstwo, którego tworzy produkty Metaverse i AI. Firma ogłosiła współpracę z TripAdvisor, a ponadto stworzy metaświat detaliczny dla National Basketball Players Association.

Źródło: Dalle 3

Na razie nie ma więcej szczegółów lub nie są one podane do opinii publicznej. Prawdopodobnie TripAdvisor nawiąże współpracę z biurami podróży i firmami, aby stworzyć cyfrową przestrzeń, którą będą mogli odwiedzić użytkownicy. Najpewniej będzie ona zawierać pewne elementy e-commerce, gier i budowania społeczności.

Pomysły na prezentację tripów

Pomysłów, jak wykorzystać metaświat nie brakuje. Dla przykładu można stworzyć cyfrowy bliźniak wieży Eiffla, katakumb pod miastem lub Luvre. Pomoże to użytkownikom „przejrzeć” katalog wycieczek, aby przekonać się, czy warto odwiedzić daną atrakcję. Jedną z opcji jest zbudowanie sklepów uznanych producentów w świecie mody i popularnych centrów handlowych, aby być może zachęcić potencjalnych klientów do odwiedzin.

Peter John Alexander, dyrektor ds. biznesowych MeetKai powiedział, że docelowo użytkownicy Metaverse będą mieli dostęp do wszystkiego, co obecnie oferuje serwis TripAdvisor w swojej tradycyjnej witrynie internetowej.

„Cała ta funkcjonalność będzie w końcu możliwa do uruchomienia i zbadania w metaświecie” – dodał Alexander. 

Możliwości podróżowania dzięki Metaverse

Biura podróży, choć nie tylko, eksperymentują z metaświatem. Dobrym przykładem jest firma Marriot Bonvoy, która stworzyła wirtualny park w grze Fortnite, aby promować swoje cztery marki hotelowe. Z kolei Travelzoo pracuje nad własnym Metaverse. Platforma ma skupiać się na:

  • podróżach w czasie;
  • wyprawach do trudno dostępnych miejsc;
  • wyprawach do fantastycznych krain.

Miłośnicy Starożytnego Rzymu chętnie przeniosą się w czasie, aby zobaczyć tamtejszą architekturę lub posłuchać wystąpień wybitnych filozofów, jakimi byli m.in. Cyceron, Seneka i Marek Aureliusz.

Być może fizyczne dostanie się na Księżyc lub na Marsa nie będzie w najbliższym czasie tak powszechne, jak latanie samolotem, to z pewnością znajdą się chętni do cyfrowych wypraw osadzonych w tego typu realiach. Już teraz swoją misję na Marsa realizuje firma Everdome, a to dopiero początek przygód. 

Źródło: Dalle 3

Miłośnicy Hobbita, Władcy Pierścieni, Narnii, Gry o Tron i Stranger Things z pewnością ucieszyliby się, gdyby mogli odwiedzić swoje ulubione krainy. Jeśli dołożyć do tego możliwość interakcji z otoczeniem, a także bohaterami i innymi użytkownikami, to mamy niemal magiczną rozrywkę.

Na rynku nie brakuje osób, które sceptycznie oceniają technologię Metaverse. Ekspert ds. technologii Ed Zitron w maju 2023 r. napisał tzw. negrolog Metaverse dla Business Insidera. Podkreślił w nim, że metaświat to wspaniałe obietnice, które nigdy nie zostały spełnione. 

Trudno się dziwić. W świecie natychmiastowej gratyfikacji, chcemy natychmiastowych efektów. Jak wiadomo „nie od razu Rzym zbudowano”.

Zmiany w TripAdvisor po zmianie dyrektora generalnego

Odkąd Matt Goldberg objął stanowisko dyrektora generalnego w lipcu 2022 roku, Tripadvisor przeszło znaczące zmiany. Koncentrują się one na doskonaleniu narzędzi planowania podróży i wprowadzeniu innowacyjnych formatów, mających na celu zwiększenie zarobków i zaangażowania użytkowników. Strona TripAdvisor, która od lat łączy rekomendacje ekspertów z doświadczeniami podróżnych, przejdzie ewolucję, a może nawet rewolucję.

Jako część zmian, firma wprowadziła narzędzie do tworzenia planów podróży, które wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję. Goldberg podkreślił w listopadzie, że osoby korzystające z tego narzędzia osiągnęły trzykrotnie większe przychody w porównaniu z tymi, którzy tego nie wypróbowali.

Te innowacje nie tylko usprawniają proces planowania podróży, ale także zwiększają atrakcyjność platformy Tripadvisor, co z kolei przekłada się na większe zyski i zaangażowanie użytkowników.

W dzisiejszym świecie najważniejsza jest uwaga. Jeśli potrafisz przyciągnąć klientów do swojej marki i wiesz, jak ich utrzymać, to Twój biznes będzie kwitł. TripAdvisor ma interesujący pomysł z dużym potencjałem. Na razie pozostaje nam czekać na dalsze efekty.

Źródło: Skift.com