Od momentu, gdy termin „Metawerse” po raz pierwszy pojawił się w powieści Neala Stephensona z 1992 roku, przeszedł on z obszaru science fiction do rzeczywistości. Metaświat, czyli wspólna rzeczywistość wirtualna (VR), w której awatary mogą wchodzić w interakcje w rozległych przestrzeniach cyfrowych, zdaje się coraz bardziej widoczny w naszym życiu, podobnie jak Internet. Jednak nadal pozostaje pytanie, czy ten trend ma potencjał stać się kluczowym elementem Web 3.0, czy też może to tylko chwilowa moda.
Ile pieniędzy zainwestowano w Metaverse?
Analizując statystyki dotyczące Metaverse, można zauważyć, że inwestycje w jego rozwój są ogromne – tylko w pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku osiągnęły one imponującą sumę 120 miliardów dolarów. Przynajmniej na razie wydaje się, że mamy do czynienia z czymś, co będzie miało znaczący wpływ w przyszłości. Warto podkreślić, że przykładem tego zaangażowania jest zmiana nazwy firmy Facebook na Meta, co pokazuje, jak dużo uwagi i zasobów poświęca się na rozwijanie tej koncepcji.
Mimo że nadal nie jest pewne, czy Metaverse rzeczywiście przyczyni się do narodzin Web 3.0, czy też może to być tylko przejściowa moda, jedno jest pewne – temat ten będzie na pewno dominować dyskusje w nadchodzących latach.
5 statystyk dotyczących Metaverse w 2023 roku
- 44% potencjalnych użytkowników Metaverse cieszy się możliwością korzystania z metaświata do komunikowania się z rodziną i przyjaciółmi w bardziej wciągający sposób.
- Aż 77% Amerykanów uważa, że Metaverse stwarza ryzyko „poważnej szkody” dla realnej rzeczywistości.
- Transakcje na rynku nieruchomości w metaświecie, w szczycie przekraczały 500 milionów dolarów dziennie. Obecnie widać wyraźny spadek zainteresowania tego rodzaju aktywami.
- Liczba wyszukiwań hasła „Metaverse” w Google osiągnęła szczyt pod koniec 2021 r. i wynosiła ponad 1 mln wyszukiwań miesięcznie. Od początku 2022 r. fraza jest wpisywana znacznie rzadziej.
- Mimo spowolnienia rynek Metaverse do 2030 roku może być wart 936,57 miliardów dolarów. Oznaczałoby to, że skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) musiałby utrzymać się na poziomie 41,6%.
Choć upadek aktywów NFT to cios dla metaświata, to istnieją przesłanki świadczące o tym, że przyszłość Metaverse może być dużo bardziej optymistyczna. Warto więc obserwować, jak będzie zmieniał rynek w najbliższych miesiącach.
Źródło: cloudwards.net