Baidu i Qualcomm łączą siły dla rozwoju XR i metaverse

Baidu to chiński gigant internetowy, który w mediach społecznościowych podzielił się informacją o nawiązaniu współpracy z firmą Qualcomm. Firmy skupią się na rozwoju rzeczywistości rozszerzonej (XR) i usług metaverse. Agencje informacyjne z Państwa Środka poinformowały także, że organizacje będą wspólnie pracować nad rozwojem generatywnej sztucznej inteligencji.

Z dostępnych informacji wynika, że Baidu planuje połączyć swoje technologie chmurowe i AI z innymi platformami. Głównym celem tych działań jest stworzenie aplikacji dla takich branż jak np.:

  • turystyka;
  • edukacja;
  • sport. 

Dziennikarze podali, że integracja platformy programistycznej Qualcomm Snapdragon Spacex XR z platformą metaverse XiRank umożliwi szybsze tworzenie aplikacji i treści XR.

Wcześniejsza współpraca obu firm

Znalezienie solidnego partnera w biznesie owocuje wieloma współpracami. Tak jest w przypadku Baidu i Qualcomm, które na szczycie Snapdragon Technology Summit 2017 r. ogłosiły współpracę w zakresie optymalizacji konwersacyjnego systemu AI DuerOS firmy Baidu. Jest to apka dla smartfonów, dostępna na platformie Qualcomm Snapdragon. Łączy ona rozwiązania głosowe AI i inteligentnego asystenta dla różnego rodzaju smartfonów i urządzeń IoT (Internet of Things).

Baidu & Intel

Od 2020 r. Baidu współpracuje z Intelem m.in. w obszarze AI, 5G, centrów danych i infrastruktury przetwarzania w chmurze. W momencie rozpoczęcia wspólnych działań Rui Wang, wiceprezes Intela w grupie sprzedaży i marketingu oraz menedżer krajowy ChRL powiedział: 

„W Chinach najważniejszą rzeczą dla rozwoju ekosystemu branżowego jest prawdziwe zakorzenienie się w lokalnym rynku i potrzebach jego użytkowników. Dzięki pełnemu rozwojowi „nowej infrastruktury” i 5G Chiny weszły w etap przyspieszonego rozwoju Internetu przemysłowego”.

Chiny nie oglądają się na USA i śmiało poczynają sobie w świecie technologii. Obok Ameryki Północne warto również obserwować azjatycki rynek właśnie w kontekście metaverse i rozwiązań, jakie proponują firmy z tego regionu.