Mark Zuckerberg, CEO Meta Platforms poinformował, że Meta Horizon Worlds będzie dostępna na smartfony. Dzięki temu użytkownicy nie będą musieli korzystać z gogli wirtualnej rzeczywistości (VR), aby korzystać z platformy.
Zuckerberg powiedział, że:
„Metaświat powinien być dostępny dla każdego — bez względu na to, z jakiego urządzenia korzysta”.
Wdrożenie platformy na smartfony i komputery stacjonarne odbywa się etapami. Obecnie Horizon Worlds dostępne jest w:
- Kanadzie;
- Francji;
- Islandii;
- Irlandii;
- Hiszpanii;
- Wielkiej Brytanii;
- USA.
Na ten moment Meta nie podała informacji, kiedy nastąpi rozszerzenie dostępności na inne lokalizacje. Firma kierowana przez Zuckerberga poinformowała, że:
„Na razie wszystko jest w fazie testów, więc dostęp do Horizon Worlds na urządzeniach mobilnych i w Internecie może jeszcze nie być dostępny. Wczesny dostęp zostanie udostępniony stopniowo, w miarę zbierania opinii i dalszego rozwoju doświadczenia. W nadchodzących tygodniach i miesiącach będziemy mieli więcej informacji do udostępnienia”.
Meta Horizon Worlds to trójwymiarowa platforma społecznościowa uruchomiona w grudniu 2021 roku. Użytkownik tworzy swojego awatara, którym przemierza wirtualny świat, wchodzi w interakcje z innymi użytkownikami i może uczestniczyć w grach. Docelowo funkcjonalność platformy ma być znacznie szersza.
Meta szuka skali
Gogle VR/AR nie są tak popularne, jak smartfony. Być może w Meta doszli do wniosku, że:
- Zwiększenie dostępności platformy przyciągnie użytkowników, a to pomoże poprawić bilans spółki Reality Labs, która odpowiada za projekt Metaverse. W 2022 r. jej straty wyniosły 13,7 mld USD.
- Zwiększenie dostępności może pomóc w znalezieniu i wyeliminowaniu błędów w Horizon Worlds, co przełoży się na większą „grywalność” i użyteczność.
Udostępnienie niedopracowanego produktu to obecnie popularny sposób na wyeliminowanie błędów, np. w grach komputerowych. Podobne podejście stosuje Valve (platforma Steam), która niedawno udostępniła wielu graczom wyczekiwanego Counter-Strike’a 2. Użytkownicy zgłaszają swoje uwagi, a Valve na bieżąco łata dziury.
Wygląda na to, że Meta stosuje podobne podejście, ale konkretne cele, poza zwiększeniem dostępności, nie są na razie dostępne dla opinii publicznej.