Raport: Metaverse in Media – Thematic Intelligence

Portal ResearchAndMarkets.com przygotował płatny raport „Metaverse in Media – Thematic Intelligence”. Można w nim znaleźć informacje na temat firm z sektora medialnego, które inwestują w metaświat, tworzą go i organizują w nim wciągające wydarzenia.

Sektor medialny ewoluuje

W Metaverse obecnie dominują środowiska związane z grami, ale stale przybywa firm, które interesują się innymi obszarami, np. medycyną czy zastosowaniem w przemyśle. Muzyczni giganci, jak Spotify, organizują w metaświecie wirtualne koncerty i dobrze wiedzą, jak monetyzować tego rodzaju imprezy.

Analitycy w raporcie podkreślają, że metaświat będzie w stanie zaoferować użytkownikom nowe i unikalne doświadczenia. Ich zdaniem w ciągu najbliższych lat zmieni to także sektor medialny.

Źródło: Midjourney

Perspektywy rozwoju rynku

Wydawca raportu prognozuje, że do 2030 r. rynek Metaverse będzie wart 627 miliardów dolarów. Natomiast w latach 2020-2030 będzie rósł rocznie na poziomie 33,8% (CAGR). Jest to duża dynamika, szczególnie w kontekście wyzwań, przed którymi stoi cały metaświat. Głównym hamulcowym może okazać się technologia.

Przeczytaj także: Wnioski z raportu Stats&Research dotyczące tempa wzrostu rynku Metaverse.

Niedojrzałość technologii

Po boomie z 2021 r., gdy CEO Meta, Mark Zuckerberg, ogłosił projekt powstania Metaverse, przyszło ochłodzenie. Swoje dołożyła sytuacja gospodarcza na świecie i pojawienie się sztucznej inteligencji, którą wiele firm chce okiełznać z korzyścią dla siebie.

Niektóre znane marki jak np. Disney czy Microsoft albo zwolniły zespoły zajmujące się Metaverse, albo zawiesiły swoje plany, co do budowy lub rozwoju wirtualnego świata. Głównym powodem są ograniczone możliwości technologii wspomagających metaświat. Ponadto niejasne są jeszcze kwestie bezpieczeństwa osobistego i prywatności danych. 

Nie brakuje jednak entuzjastów, którzy nadal inwestują w rozwój Metaverse. Liderem inwestycji nadal jest firma Meta. Niemniej w ostatnich dniach pojawiły się informacje o zwolenianich w komórce Reality Labs odpowiedzialnej za tworzenie metaświata. Czy to powstrzyma Zuckerberga przed realizacją planów o stworzeniu Metaverse?

Źródło: researchandmarkets.com