Rynek metaświata stale się rozwija. Choć nie zawsze jest kolorowo, to prognozy CAGR na poziomie 42,5% do 20230 r. nie pozwalają przejść obok tematu Metaverse obojętnie. Na rynku aktywnie działa już wiele firm, a wśród nich można wyróżnić pięć, które mają największy wpływ na ten segment. Jakie są Twoje typy? Sprawdźmy, czy masz rację.
Meta (dawniej Facebook)
CEO Meta, Mark Zuckerberg zainicjował powstanie Metaverse w 2021 roku. Choć historia tego tworu jest dużo starsza, to na nowo odżyła dwa lata temu dzięki Facebookowi, który zmienił nazwę na Meta.
Początki są bardzo trudne, a przede wszystkim bardzo kosztowne dla właściciela Facebooka. W 2022 r. Reality Lab, odpowiedzialne za zbudowanie metaświata wygenerowało 13,7 miliarda dolarów straty i wypracowało przychody na poziomie 2,2 miliarda dolarów. Rok wcześniej koszty wyniosły 10,2 miliarda dolarów, a przychody 2,3 miliarda.
Wiele osób patrzy na te wydatki jak na straty. „Dopóki piłka w grze”, czyli do czasu osiągnięcia sukcesu lub definitywnej klapy, na koszty Reality Lab można patrzyć przez pryzmat inwestycji.
Meta koncentruje się na sztucznej inteligencji i Metaverse. Firma uważa, że połączenie obu tych technologii napędzi rozwój metaświata.
Epic Games
Tim Sweeney, dyrektor generalny Epic Games i twórca Unreal Engine uważa, że Metaverse już się dzieje, a jego firma do odegrania w nim dużą rolę. Celem producenta gier jest stworzenie trwałej przestrzeni Metaverse, w której ekonomia, technologia i zasoby będą dostępne dla każdego.
Źródło: Midjourney
Microsoft*
Gigant z Redmond nie ogranicza się wyłącznie do wirtualnej rzeczywistości, ale próbuje swoich sił także w obszarze Metaverse i rzeczywistości rozszerzonej. Microsoft dostarczył do fabryki Kawasaki zestawy słuchawkowe HoloLens, które wykorzystują środowisko metaświata w codziennej pracy (tzw. Industrial Metaverse).
W 2022 r. firma założona przez Billa Gatesa ogłosiła, że zajmie się obsługą rynku konsumenckiego i przemysłowego Metaverse. W ubiegłym roku Microsoft i Meta połączyły siły, aby zapewnić użytkownikom wciągające doświadczenia zarówno w obszarze pracy, jak i rozrywki.
Z danych Bloomerga wynika, że Microsoft planuje przeznaczyć na rozwój metaświata 69 miliardów dolarów.
*Uwaga! Warto jednak zaznaczyć, że na początku roku firma z Redmond zamknęła dział AR, VR i HoloLens. Głównymi powodami miało być pojawienie się ChataGPT i skupienie się firmy na AI oraz odrzucenie projektu Microsoftu przez wojsko.
Apple
Tim Cook podczas prezentacji Apple Vision Pro ani razu nie użył słowa Metaverse. Nie oznacza to, że firma rezygnuje z wyścigu w tym segmencie rynku. Zestaw słuchawkowy zaprojektowany w Cuperino ma umożliwić użytkownikom zanurzenie się w doświadczeniach wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Na razie jednak nie ma wielu informacji na temat metaświata od Apple. Czy firma kolejny raz zrewolucjonizuje technologię?
Decentraland
W wizji twórców Decentralandu, Metaverse to platforma, która już dzisiaj umożliwia użytkownikom handel, tworzenie i zarabianie na treściach cyfrowych oraz wirtualnych nieruchomościach. Wirtualny świat oparty jest na Ethereum, czyli środku płatniczym, który umożliwia budowanie i rozwój metaświata.
Różne kierunki rozwoju Metaverse
Firmy mają różne podejście do rozwoju metaświatów. Jedne używają swoich produktów, np. Fortnite, do rozrywki i organizacji wydarzeń kulturalnych. Inne skupiają się na przemysłowym Metaverse, który pomaga firmom ulepszyć ich biznesy. Zmiany postępują dosyć dynamicznie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na drodze do stworzenia jednego globalnego cyfrowego świata czeka wiele wyzwań. Czy liderom technologicznym uda się je przezwyciężyć?
Źródło: thecoinrepublic.com