Zuckerberg zachwycił realizmem swoich awatarów

Jakiś czas temu na łamach The Metaverse Journal 24 opublikowaliśmy artykuł, w którym poruszyliśmy temat wyglądu awatarów w metaświecie. Pokazaliśmy w tekście, że nie muszą one wyglądać jak kolorowe M&M’s. Dzisiejsza technologia daje dużo większe możliwości. Nie wiemy, czy Mark poczuł się wywołany naszym postem, ale raptem dwa dni temu (28 września) pokazał światu, jak mogą wyglądać fotorealistyczne awatary w wirtualnej rzeczywistości.

Niecodzienny podcast Lexa Fridmana

Popularny informatyk Lex Fridman w dniu 28 września 2023 r. przeprowadził z CEO Meta godzinną rozmowę „face to face”. Choć nie do końca, bo rozmowa nie odbyła się wcale osobiście.

Fridman i Zuckerberg wykorzystali realistyczne awatary w Metaverse. Było to możliwe dzięki Meta Quest 3, czyli zestawowi VR od Meta.

Czy to koniec złośliwych komentarzy w kierunku Metaverse od Meta?

Na pewno znajdą się tacy, dla których widoczne postępy nadal będą powodem do drwin. Dotychczas wyśmiewano awatary bez korpusów, które powstały za dziesiątki miliardów dolarów. Jednak CEO Meta nic sobie z tego nie robił i dalej forsował swoją wizję Metaverse. Wygląda na to, że było warto.

Co na to widzowie?

Użytkownik podpisujący się jako Gaut znany jest ze swojego sarkastycznego i satyrycznego podejścia do bieżących wydarzeń. Tym razem jego komentarz wyglądał inaczej: „Ok, metaświat jest oficjalnie prawdziwy”.

Programistka Jelle Prins napisała: „9 minut po rozpoczęciu podcastu Metaverse Lexa / Marka zapomniałem, że oglądam awatary”.

Technologia Codec Avatars

Codec Avatars pojawiło się w przestrzeni publicznej w 2019 roku. Jest to jeden z najdłużej prowadzonych projektów badawczych w Meta. Jego głównym założeniem jest stworzenie realistycznych awatarów działających w czasie rzeczywistym, które działają przez zestawy słuchawkowe wyposażone w czujniki śledzenia twarzy, jak np. Meta Quest 3 czy Apple Vision Pro. 

Wydaje się jednak, że technologia będzie dostępna dla użytkowników dopiero za jakiś czas. Zuckerberg powiedział w rozmowie, że produkty wymagają zastosowania odpowiedniego oprogramowania i pełnego skanowania głowy. Zdaniem CEO Meta, fotorealistyczne awatary będą dostępne za minimum trzy lata. Niemniej Mark Zuckerberg zauważył, że w przyszłości takie skany będzie można zrealizować zwykłym smartfonem.

Źródło: cointelegraph.com