Reuters, 3 października podał, że dzisiaj (4 października) dojdzie do zwolnień pracowników w dziale Reality Labs! Dział odpowiada za zbudowanie metaświata, który jest w ostatnich latach jest priorytetem dla Marka Zuckerberga (CEO Meta).
Informacja na wewnętrznym portalu Meta!
We wtorek na wewnętrznym forum dyskusyjnym Meta Workplace pojawił się post z informacją o zwolnieniach w jednostce Facebook Agile Silicon Team, w skrócie FAST.
W tym momencie w USA mogą być zwalniani pracownicy Reality Labs. Jak duże będą cięcia? Tego Reuters nie był w stanie określić. Być może to rewizja strategii, zmiana kierunku lub zrobienie miejsca dla bardziej doświadczonych specjalistów, to starania Marka Zuckerberga o stworzenie metaświata będą kontynuowane.
Jeśli jednak zwolnień będzie dużo, to powstanie Metaverse, o jakim marzy CEO Mety, niemal na pewno odsunie się w czasie. Co może być powodem takiej decyzji? Istotny jest rozjazd pomiędzy nakładami a wynikami.
Ogromne straty finansowe Reality Labs
Wspomniana komórka, Reality Labs, odpowiada za stworzenie metaświata. To ten zespół odpowiada za stworzenie Horizon Worlds. Jest to darmowy, wirtualny świat stworzony przez Meta Platforms. Świat można zobaczyć poprzez zestawy słuchawkowe, czyli gogle, jak np. Meta Quest 3.
Źródło: Screen z Google
Niestety gra bardzo słabo się przyjęła wśród użytkowników. Nawet pracownicy Mety nie chcieli korzystać z tej platformy, co raczej nie wygląda zachęcająco dla potencjalnych użytkowników.
Ponadto akcjonariuszom nie podobały się wysokie wydatki na projekt Metaverse przy niewielkich przychodach. W ostatnich dwóch latach wyniki finansowe wyglądały następująco:
- Rok 2021 – 10,2 miliarda USD kosztów i 2,3 miliarda USD przychodów;
- Rok 2022 – 13,7 miliarda USD kosztów i 2,2 miliarda USD przychodów.
Do tego konkurencja w Social Mediach nie śpi i stale podgryza użytkowników Facebooka. Akcjonariusze sugerowali, że warto skupić się na core biznesu, bo część rynku zaczęło niebezpiecznie odjeżdżać FB. Inwestorzy, właściciele i zarządzający doszli do porozumienia, że Facebook i Instagram muszą ewoluować, aby wygrać walkę o użytkownika.
Jednostka FAST
Komórka zatrudnia około 600 pracowników. Zespół miał za zadanie opracowanie niestandardowych chipów, dzięki którym urządzenia Meta będą wykonywać unikalne zadania i działać wydajniej niż wchodzące na rynek konkurencyjne produkty AR/VR.
Źródło: Screen z YouTube
Meta miała trudności z wyprodukowaniem chipów, które mogłyby konkurować z produktami zewnętrznych dostawców. W efekcie właściciel Facebooka zwrócił się do producenta chipów Qualcomm o wyprodukowanie tych podzespołów do urządzeń, które są obecnie dostępne na rynku.
Zmian w jednostce oczekiwano od wiosny tego roku, kiedy Meta zatrudniła nowego dyrektora do kierowania jednostką.
Ostatnie wiadomości od Meta
W ubiegłym tygodniu odbyła się konferencja Connect, podczas której Meta przedstawiła Meta Quest 3, czyli nowy zestaw słuchawkowy (gogle VR).
Ponadto Meta współpracuje z producentem okularów Ray-Ban. Mają one możliwość strumieniowego przesyłania wideo i rozmowę z użytkownikami za pośrednictwem nowego wirtualnego asystenta AI.
Reuters, powołując się na jedno ze swoich źródeł, podaje, że Meta pracuje nad bardziej wydajnymi i poręcznymi okularami AR, które przypominają tradycyjne produkty. Co więcej, okulary będzie można połączyć ze smartwatchami. Pierwsze okulary mają pojawić się w 2024 roku, ale początkowo nie będą powszechnie dostępne.
Od listopada 2022 r. Meta zwolniła blisko 21 000 pracowników. Wszystko po to, aby uspokoić inwestorów i ograniczyć koszty w sytuacji malejącego wzrostu przychodów, inflacji i obaw, że Reality Labs traci zdecydowanie za dużo pieniędzy.
Co przyniesie „Noc Oczyszczenia” w Meta?
Źródło. Reuters.com