Popularny model SaaS to według firmy Oracle „model udostępniania oprogramowania w chmurze, w którym dostawca chmury rozwija i utrzymuje aplikacje chmurowe, zapewnia ich automatyczne aktualizacje i udostępnia oprogramowanie swoim klientom za pośrednictwem Internetu […]”. Usługa jest płatna, a jej wysokość zależy najczęściej od wykorzystanych zasobów. Na podobnej zasadzie działa MaaS.
Czym jest MaaS – Metaverse as a Service?
Opisywany model umożliwia firmom uniknięcie zakupu infrastruktury i ograniczenia inwestycji. Zamiast tego przedsiębiorca płaci za potrzebne rozwiązania w ramach subskrypcji. W ten sposób może on wykorzystać potencjał Metaverse jako usługi i stworzyć własne cyfrowe doświadczenia dostosowane do swojej grupy docelowej.
Źródło: Midjourney
MaaS umożliwia użytkownikom tworzenie, hostowanie i kontrolowanie wirtualnego środowiska i doświadczeń w metaświecie. Jest to kluczowe rozwiązanie, które zapewnia firmom szybki dostęp do technologii Metaverse.
Metaverse as a Service powstało z myślą o firmach, które chcą wykorzystać potencjał wirtualnego świata, ale mają ograniczone zasoby finansowe i technologiczne. W związku z tym stworzenie od podstaw własnego ekosystemu, byłoby niemożliwe. MaaS umożliwia pokonanie tych barier.
MaaS i jego zastosowanie
Usługa umożliwia przedsiębiorcom i twórcom budowanie wirtualnych światów przy użyciu istniejącego oprogramowania i architektury. Narzędzia te nie pozwalają jednak na zbudowanie uniwersów Web3, takich jak np. Roblox czy Decentraland.
Niemniej jednak MaaS zapewnia dostęp do infrastruktury, dzięki której firmy mogą tworzyć własne doświadczenia. Przykładem może być zbudowanie środowiska szkoleniowego, które zapewni komfortowe i bezpieczne warunki oraz skuteczne doświadczenia edukacyjne.
Twórcy metaświatów mogą używać platform MaaS do budowy rynków, na których uczestnicy będą mogli robić zakupy, sprzedawać towary lub projektować cyfrowe doświadczenia związane z wydarzeniami.
Dla przykładu, firma Accenture wykorzystała Metaverse do zbudowania cyfrowych miejsc pracy. Dzięki temu zespoły mogą się ze sobą łączyć i współpracować.
Metaverse as a Service – to się opłaca
Wykupienie usługi MaaS jest tańsze niż budowanie własnego metaświata od podstaw. Dostawcy oferują różnego rodzaju pakiety, które można dostosować do firmowych budżetów. Co więcej, wykorzystanie Metaverse zapewnia firmom dostęp do nowych możliwości monetyzacji, jak np. sprzedaży cyfrowych dóbr, doświadczeń czy NFT.
Źródło: Midjourney
Nadal jednak istnieją pewne ograniczenia. Jednym z nich jest uzależnienie od dostawcy. W przypadku rozwoju wirtualnego projektu, może być trudno przenieść go na inną platformę. Ponadto firmy muszą zapewnić bezpieczeństwo i prywatność. Choć MaaS zapewnia wsparcie w tym obszarze, to przedsiębiorcy nadal powinni zachować ostrożność przy zarządzaniu danymi.
Przepisy dotyczące bezpieczeństwa stale ewoluują. W związku z tym firmy powinny szybko reagować i dostosować się do nowych regulacji. W modelu Maas jest to o tyle wygodne, że przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie właściciela platformy.
Przykłady MaaS:
- Lovelace – platforma kryptowalut i NFT, która umożliwia projektowanie własnych produktów cyfrowych.
- Propel MaaS – dostawca narzędzi programistycznych plug-and-play dla twórców Metaverse. Platforma oferuje rozwiązania zdecentralizowanych finansów (DeFi), inteligentne kontrakty i narzędzia NFT.
- Touchcast – firma zajmuje się wydarzeniami 3D i VR. Zapewnia bezpieczną przestrzeń VR do tworzenia kampusów Metaverse.
Współczesna technologia Metaverse jest łatwo dostępna i nie wymaga milionowych inwestycji. Niemal każda firma może skorzystać ze wsparcia platform do stworzenia własnych rozwiązań dla pracowników lub użytkowników. W ten sposób przedsiębiorcy mogą poprawić doświadczenia zespołów i klientów, co powinno znaleźć także odzwierciedlenie w wynikach firmy.
Źródło: XRtoday.com