Kolorowy jak M&M’s nie oznacza, że to wyłącznie „zabawka” dla dzieci. Jednak czy Metaverse może wyglądać poważniej i bardziej naturalnie?

Głęboki wdech, bo zaraz poznasz odpowiedź. Tak, Metaverse może wyglądać poważniej i bardziej naturalnie. Niektórych irytuje, że cyfrowy świat jest obecnie taki cukierkowy. Nie każdy chce wyglądać, jak postać z gry komputerowej Fortnite, szczególnie gdy finalizuje interes z kontrahentem. Istnieje jednak sposób, aby awatar wyglądał dokładnie tak, jak Ty. Sprawdź, jak to możliwe.

Słowem wstępu

Krótki rys historyczny, który ułatwi zrozumienie kontekstu, w jakim będziemy się poruszać. W dniu 28 października 2021 r. podczas dorocznej konferencji Facebook Connect, marka Facebook zmieniła nazwę na Meta. Tego dnia Mark Zuckerberg ogłosił także projekt „nowego Internetu”, który będzie nosił miano Metaverse. Gigant technologiczny stworzył przestrzeń, którą nazwał Meta Horizon. Każdy mógł w niej zrobić swojego awatara i eksplorować wirtualny świat. Co ciekawe, przez długi czas postacie nie miały nóg.

Awatary w New Horizon podczas prezentacji Marka Zuckerberga. Zobacz wideo.

Źródło: Screen YouTube

Wiele współczesnych gier oferuje bardzo realistyczne uniwersa, a tutaj spora niedoróbka. Grafika w Meta Horizon nie powala, co również spotkało się z brakiem zrozumienia u internautów. Przejdźmy nieco dalej.

W październiku 2022 r. Mark Zuckerberg ogłosił, że awatary dostaną nogi. Pozwoli to zmienić latające korpusy przypominające sympatycznego Duszka Kacpra, na coś, co może przypominać Twoją animowaną wersję.

W dniu 31 sierpnia 2023 r. awatary w końcu dostały nogi. Jak dotychczas postacie nie mogą kucać ani skakać, co oznacza, że Meta ma jeszcze przed sobą sporo pracy.

W tym miejscu warto wspomnieć, że jesteśmy dopiero na początku drogi do rozwoju Metaverse. Zuckerberg podczas Meta Connect pokazał także, jak mogą wyglądać bardziej realistyczne awatary. 

Dotychczas ograniczeniem są technologia i czas, bo w przypadku Mety pieniądze na pewno nie są problemem – przynajmniej na razie. Akcjonariusze kręcą nosem na wydatki Reality Labs – komórki odpowiedzialną za stworzenie cyfrowego świata. Jednak jak dotychczas środki płyną szerokim strumieniem, ale rezultaty dla wielu osób nie są zadowalające. Zuckerberg wie, jak forsować swoje wizje i uspokoić inwestorów. Wydaje się, że możemy spodziewać się cyfrowych klonów, które pewnego dnia pojawią się w Metaverse.

Jak już dzisiaj stworzyć awatar, który będzie Twoim cyfrowym odbiciem?

Współczesna technologia daje dużo więcej możliwości niż stworzenie nóg do awatara. W końcu dodanie dolnych kończyn nie jest wydarzeniem, które zelektryzowałoby społeczność użytkowników Internetu. Poza tym różnego rodzaju niedoskonałości i pewne ograniczenia sprawiają, że Metaverse made by Meta, jest oceniane krytycznie.

Skoro Metaverse nie jest dopracowane, to skąd wiadomo, jak mogłyby wygląd realne skany prawdziwych osób? Jeśli udało Ci się obejrzeć film o bardziej realistycznych awatarach, to znasz odpowiedź na to pytanie. Pojawia się jednak inne. Czy jest to technologia, która jest dopiero w opracowaniu? Otóż już dzisiaj istnieją rozwiązania, które mogą nieco zmienić postrzeganie cyfrowego świata przez sceptyków. Jego twórcą jest Metahero.

„We are the gateway into the Metaverse”

Metahero to firma, której celem jest „wdrożenie globalnej sieci urządzeń do skanowania i modelowania 3D, które można wykorzystać do tworzenia hiperrealistycznych cyfrowych awatarów z precyzyjnymi pomiarami biometrycznymi oraz oprogramowania umożliwiającego wykorzystanie tych skanów w szerokim zakresie zastosowań, od rzeczywistości wirtualnej i gier do handlu elektronicznego i opieki zdrowotnej” – Metahero.io.

Jak firma planuje zrealizować swoje plany? Chociażby przy użyciu metaskanera, czyli skanera fotogrametycznego. Urządzenie prezentuje się okazale, a w planach jest stworzenie 24 egzemplarzy, które zostaną rozsiane po całym świecie.

Źródło: YouTube

WIDEO: Prezentacja metaskanera w Dubaju (2022 rok).

Pojedyncze urządzenie może zeskanować nawet dwa miliony ludzi w ciągu roku. W planach Metahero jest także skanowanie przedmiotów, które będzie można wykorzystać w cyfrowym świecie. Być może Twoja szafka nocna w pierwszej kolejności nie musi się znaleźć w Metaverse, ale ulubione Jordany lub pamiątkowa bransoletka mogą być oryginalnym dodatkiem dla awatara.

Wróćmy jednak do ludzi i skanów ciała. Już dzisiaj możesz mieć swoje cyfrowe odbicie. Zespół Metahero przygotował kilka wskazówek i wyjaśnień odnośnie do procesu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „How to Prepare for your scan”.

Możliwość zeskanowania siebie to dla zwolenników tej technologii coś wspaniałego. Jednak większość społeczeństwa, przynajmniej na razie, nie widzi takiej potrzeby. W końcu, po co wydawać pieniądze na cyfrowe odbicie? Otóż jest obecnie kilka praktycznych zastosowań w obszarze zakupów, zdrowia i rozrywki. W dalszej części artykułu przyjrzymy się im bliżej.

Jak własny awatar może ułatwić codzienne obowiązki?

Nikt nie lubi korków na drogach i kolejek w sklepach, szczególnie gdy się gdzieś śpieszy. Nie brakuje też osób, które nie lubią robić zakupów, ale trzeba coś jeść i jakoś się ubrać, aby normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Pierwszy problem rozwiązują dostawy produktów spożywczych do domu, ale kwestia zakupu odzieży, obuwia i akcesoriów nie została do końca rozwiązania. Potrzebna jest tu większa personalizacja pod kątem użytkownika. W kwestiach zdrowotnych temat jest jeszcze bardziej złożony. Sprawdź, jak Twój awatar pomoże Ci rozwiązać trudności w obszarze zakupów i zdrowia.

Zakupy bez wychodzenia z domu 2.0

Ktoś mógłby powiedzieć: „Wielkie mi odkrycie! Zamawiam pięć par butów, przymierzam, wybieram jedną lub dwie i resztę odsyłam”. Nie każdy jednak chce lub może pozwolić sobie na zamrożenie pewnej kwoty pieniędzy, na czas „przymierzania”, nawet jeśli sprawę uda się załatwić w dwa dni. 


Puste przebiegi, CO2 i koszty

Dla ekologów i osób, które troszczą się o środowisko przymierzanie i odsyłanie produktów jest nieodpowiednie, bo generuje dodatkowy ślad węglowy. Również firmy coraz częściej przyglądają się wpływom swojej działalności na naturę i podejmują konkretne działania, np. w celu ograniczenia emisji CO2. Ostatecznie „puste przebiegi” są kosztem dla sprzedawców, a to zwiększa presję na wynik.


Przed zakupem koszulki, garnituru czy sukienki przeważnie chcesz przymierzyć, jak ciuch będzie na Tobie leżał. W e-sklepach możesz dokładnie je obejrzeć i przeczytać o wszystkich parametrach, ale nie włożysz ich na siebie. Ty nie, ale Twój cyfrowy odpowiednik już tak.

Źródło: Midjourney

Jeśli choroba zmogła Cię z nóg albo nie masz ochoty czekać w kolejce do przebieralni, to przymierz ciuch na awatarze. Odwzorowuje on Twoją sylwetkę, a dzięki temu nie musisz się głowić czy zamówić rozmiar M, czy L. Masz podgląd na awatara i wystarczy kliknięcie, aby zobaczyć się w nowej kreacji.

Odzież i obuwie szyte na miarę

Warto pamiętać, że awatar przydaje się, gdy chcesz kupić produkty szyte na miarę. Twój krawiec dobrze wie, jak dopasować garnitur i koszule do sylwetki. Najpewniej jednak T-shirty czy jeansy kupujesz w różnych miejscach. Dlatego, jeśli lubisz sneakersy od Ermenegildo Zegny, a Twoje najlepsze koszulki to te od Loro Piana, to chcesz mieć pewność, że będą na Tobie dobrze leżały. 

Podobnie wygląda sytuacja z obuwiem. Stopy są bardzo różne i nie chodzi tylko o długość wkładki. Liczy się także podbicie, wiązanie czy estetyka. Odwzorowanie kończyny ułatwi Ci znalezienie obuwia, które będzie wygodne, dopasowane do parametrów stopy, a przy tym w Twoim stylu.

Twoje zdrowie w Twoich rękach. Miej wszystko pod kontrolą

Badania profilaktyczne w sezonie chorobowym to nie najlepszy pomysł. Podobnie jak przebywanie w otoczeniu spoconych i kaszlących ludzi, którzy wyczekują na wejście do lekarza. Jeśli zdrowy rodzic pojawi się w przychodni z chorym dzieckiem, to sam coś może złapać. Co, jeśli można zminimalizować ilość wizyt, a jednocześnie sprawić, żeby to było coś więcej niż teleporada?

Źródło Midjourney

Metaverse może w tym pomóc. Na przykład wykorzystując dostępną technologię, tj. aplikacje i fizyczne urządzenia, które będą monitorowały Twoje zdrowie. Lekarz będzie mógł odczytać parametry i na ich podstawie podjąć decyzję, co robić. Jeśli sytuacja okaże się poważna, konieczna może być osobista wizyta lub w skrajnych przypadkach zostanie wysłana karetka. Jednak w większości spraw nie będziesz musieć się fatygować do przychodni.

Już dzisiaj Twój smart wtach mierzy puls, aktywność fizyczną, sen czy skład ciała. Apple watch uratował człowieka. Gdy przestał wyczuwać puls, powiadomił i podał służbom dokładną lokalizację. Dzięki temu mężczyznę udało się uratować (artykuł). Dlaczego nie wykorzystać technologi do bardziej holistycznej opieki? To coraz bardziej realne rozwiązania, które pomogą utrzymać Ci dobre zdrowie.

Monitoruj swoje osiągi w ulubionych dyscyplinach

Spersonalizowane treningi to szansa na lepsze dostosowanie obciążeń i precyzyjne ukierunkowanie na cel. Chcesz schudnąć, poprawić wytrzymałość, a może przybrać na masie mięśniowej? Monitoring parametrów, częstotliwości i intensywności treningów pokaże, w jakim czasie będziesz realizować widoczne postępy.

Metaverse w połączeniu z AI będzie w stanie monitorować postępy i zaprezentować, jak zmienia się Twoja sylwetka w zależności od realizacji planu treningowego. Zebrane informacje pomogą w optymalizacji planu treningowego i mogą być wsparciem w układaniu planu żywieniowego. 

Źródło: Midjourney

Czy to wszystko? Z pewnością nie. Dostępnych funkcji i możliwości zacznie z czasem przybywać. Warto także zaznaczyć, że Metaverse może być bardzo pomocny w pracy z profesjonalnymi sportowcami. W ich przypadku liczy się każdy detal, który ma wpływ na organizm i osiągane wyniki. Dokładny monitoring może pomóc w przekraczaniu kolejnych granic.

Zostań twarzą swojej ulubionej gry

Z badania Entertainment Software Association wynika, że 65% dorosłych Amerykanów gra w gry wideo, a wielu z nich poszukuje spersonalizowanych wrażeń. Dla porównania w Polsce w 2022 r. przynajmniej raz w miesiącu zagrało 67% badanych w wieku 15-65 lat – wynika z raportu Polish Gamers Research.

Wiele osób gra na smartfonie, konsoli czy komputerze. Świat wirtualny to nie tylko ten w pracy, ale także możliwość znalezienia odskoczni lub odreagowania stresu. W końcu parę headshotów w Counter-Strike’u zawsze poprawia humor, choć dla kogoś innego lepszą rozrywką będzie Mahjong. Niemniej często gracze stawiają na interaktywną rywalizację z żywymi użytkownikami, bo wtedy jest po prostu ciekawiej. Metaverse i skan 3D mogą sprawić, że doznania w cyfrowym świecie będą jeszcze głębsze.

Źródło: Midjourney

Chcesz zostać najlepszym strzelcem w lidze hiszpańskiej i zdobyć puchar Champions League? Na ekranie możesz zobaczyć nie tyle, ile stworzonego awatara na Twoje podobieństwo, ale dosłownie siebie. Marzyło Ci się dostać list z Hogwartu? Co powiesz na to, aby zostać uczniem i przemierzać swoje ulubione uniwersum? Wirtualny świat może pogłębić Twoje doświadczenia!

Realistyczny Metaverse

W otaczającym nas świecie postęp to naturalna kolej rzeczy. Jedni podchodzą do niego z optymizmem, a inny pukają się w głowę, twierdząc, że wszystko dzieje się za szybko. Z czasem jednak zmiany dotykają praktycznie wszystkich. Z Metaverse może być bardzo podobnie.

Na razie to projekt w fazie rozwoju. Choć za lidera zmian stawia się Meta (dawniej Facebook), to Roblox czy Decentraland nie próżnują i to te platformy kreują obecny obraz Metaverse. Dużo jednak brakuje do spełniania wizji Zuckerberga, który uważa, że na wzór Internetu, będzie istniał jeden wielki cyfrowy świat. 

Przykład zastosowania skanu 3D w biznesie

Źródło: YouTube

Zobacz WIDEO.

Matthew Ball w swojej książce „Metawerse. Jak Internet przyszłości zrewolucjonizuje świat i biznes” napisał, że jak dotychczas istnieje wiele różnych meta światów, które można porównać do wysp na oceanie. Wszystkie działają niezależnie, a to wyraźne ograniczenie, z którym firmy będą musiały się zmierzyć.

Dobra wiadomość jest taka, że już dzisiaj przedsiębiorstwa na całym świecie pracują nad rozwojem Metaverse. Istnieją i będą ulepszane także rozwiązania, które pozwolą na przeniesienie swojego cyfrowego klona do wirtualnego świata. Będzie można go wykorzystać m.in. do grania, ale także do monitoringu zdrowia czy sprawdzania postępów sportowych. W perspektywie czasu z pewnością pojawią się dodatkowe zastosowania, które ułatwią funkcjonowanie w realnym świecie.