Co mają ze sobą wspólnego Angry Birds, VR i leczenie złamanych kości?

Okazuje się, że całkiem sporo. Dr. David Howie, chirurg urazowy, znalazł inspirację grając w Angry Birds VR i zdecydował się wykorzystać technologię wirtualnej rzeczywistości (VR) w celach medycznych. Zaproponował wykorzystanie VR do pomocy wizualizacji skomplikowanych złamań kości i poprawy przygotowania do operacji. 

We współpracy z Medicalholodeck, firmą specjalizującą się w VR medycznym, powstało narzędzie do wizualizacji 3D. Przypomina ono grę, która umożliwia chirurgom przeglądanie skanów pacjentów i praktykowanie procedur chirurgicznych w realistycznym środowisku VR. 

Źródło: Depositphotos

Technologia została wdrożona przy wsparciu NHS Lanarkshire i University Hospital Wishaw. Obecnie pomaga ona lekarzom planować operacje skomplikowanych złamań kości, dostarczając klarownych wizualizacji złamań i ich konfiguracji. Choć nie zastępuje w pełni fachowej wiedzy chirurga, to narzędzie VR poprawia planowanie operacji i zwiększa szanse na sukces w przypadku skomplikowanych rekonstrukcji kości.

Wyobraź sobie, jakie korzyści przyniesie połączenie np. robota da Vinci i technologii VR. Co jakby dołożyć do tego coś na wzór cyfrowego bliźniaka i połączyć go AI? Wówczas lekarze mogliby wypróbować kilka różnych wariantów przeprowadzenia operacji, zanim faktycznie dotkną pacjenta. W ten sposób można zminimalizować ryzyko popełnienia błędu i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie dla pacjenta.

Źródło: Antyweb.pl